Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /home/users/xevent/public_html/magazynwiniarski2023.pl/wp-content/themes/fox/fox.template#template on line 43
/

585. urodziny Riesslinga

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, Riesling, obchodzi 13 marca 2020 swoje 585.urodziny. To właśnie w tym dniu, w 1435 w roku, po raz pierwszy w dokumencie wymieniona została ta odmiana winogron.

13 marca 1435 roku Klaus Kleinfisch, administrator hrabiego Johanna IV z Katzenelnbogen, zakupił sześć sadzonek „Riesslingen”, które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim, (miasto położone niedaleko Frankfurtu, w którym obecnie produkowane są samochody Opla). W dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w historii pojawia się słowo „Riesling”. Oryginalny dokument brzmiał: „Item 22 ß umb seczreben rießlingen in die wingarten „ – zakup 6 sadzonek za cenę wynoszącą 22 szylingi. Dlatego obecnie zakłada się, że 13 marca to dzień urodzin Rieslinga.

Aktualnie Riesling uprawiany jest we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech. W niemieckich winnicach na powierzchni ponad 23.960 hektarów rodzi się 50 procent wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat, Mozela i Badenia są trzema największymi na świecie regionami upraw Rieslinga, odpowiednio na powierzchni 5.865, 5.446 i 5.389 ha.

Poprzedni wpis

Magazyn Winiarski: dozwolone praktyki enologiczne

Następny wpis

Winiarski Dzień Kobiet (fotorelacja)