Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /home/users/xevent/public_html/magazynwiniarski2023.pl/wp-content/themes/fox/fox.template#template on line 43

Powstaje Winnica Tarnowska. Za nami pierwsze spotkanie robocze. Duże zainteresowanie winiarzy

W piątek, 29 stycznia, odbyło się pierwsze spotkanie robocze dotyczące założenia winnicy miejskiej w Tarnowie. Na spotkaniu omawiane były różne koncepcje, pomysły i sposób realizacji projektu. Pojawiło się również kilka propozycji co do formy organizacyjnej przedsięwzięcia od strony formalno-prawnej. W grę wchodzi m.in. powołanie spółki akcyjnej, spółki z o. o., spółdzielni, grupy produkcyjnej lub poddzierżawa terenu istniejącym winnicom.

Robert Beściak, prezes zarządu Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy wraz z zarządem stowarzyszenia jak i wszyscy zgromadzeni winiarze wspólnie doszli do wniosku, że nie uda się na jednym spotkaniu ustalić wszystkich szczegółów omawianego projektu. Już w przyszły piątek planowane jest drugie spotkanie robocze, a podjęte decyzje muszą zostać zatwierdzone na walnym zgromadzeniu winiarzy ze Stowarzyszenia.

Pomimo różnic w poglądach i pomysłach winiarze wykazali się wielką odpowiedzialnością i rozwagą uznając, że tak ważny projekt wymaga ostrożności, konsultacji i porad prawnych. Ambicje są wielkie, a winnica ma być wizytówką Tarnowa, który dzięki temu projektowi dołączy do elitarnego grona miast posiadających duże winnice miejskie. Te miasta to: Wiedeń, Frankfurt, Poczdam, Berlin, Kolonia i Norymberga.

Są na to bardzo duże szanse, bo lokalizacja winnicy nie jest przypadkowa. Okolice pałacu Sanguszków to tak zwany biegun ciepła. Sam Tarnów uważany jest za najcieplejsze miasto w Polsce.

Małopolska jest szczególnie predysponowana do uprawy winorośli, a prym w ilości zakładanych winnic wiedzie powiat tarnowski.

Jak podaje geolog i geograf, Franciszek Pulit, polski biegun ciepła jest to wyspa termiczna, która posiada najwyższą średnią temperaturę powietrza (8 – 9ºC w skali rocznej). Tutaj jest najdłuższe w Polsce termiczne lato (114 dni). Jest to liczba dni z temperaturą średniodobową powyżej 15ºC, najdłuższym w Polsce okresem wegetacyjnym, który wynosi 225-230 dni. Mamy w Tarnowie najwięcej dni bezchmurnych w ciągu roku w Polsce (55). Dlatego krzewy winorośli dostają największą ilość energii słonecznej w kraju: 62,5 kilokalorii na 1cm² powierzchni.

W roku gospodarczym 2020/2021 w ewidencji KOWR w Polsce zarejestrowanych było 330 winnic – najwięcej w województwach: małopolskim (64), lubuskim (38), dolnośląskim (37), podkarpackim (33) oraz lubelskim (33).

Będziemy kibicować winiarzom i deklarujemy wsparcie medialne. Zapraszamy do śledzenia poczynań tarnowskich winiarzy w naszej prasie i serwisach internetowych www.magazynwiniarski.pl www.ikc.pl

Tekst i fot. R.S.

Poprzedni wpis

Uwaga producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino!

Następny wpis

586. urodziny Rieslinga