XIII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Zapraszamy na XIII Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. 25 i 26 sierpnia na jasielskim rynku spotkają się polscy i zagraniczni winiarze, miłośnicy i pasjonaci wina oraz amatorzy dobrej zabawy. W ostatni wakacyjny weekend warto przyjechać do Jasła.

Na te kilka dni Jasło stanie się „stolicą polskiego winiarstwa”. Tutejsze wino nie tylko cieszy się uznaniem środowiska winiarskiego, ale również jest produktem, z którego słynie miasto. Przyjeżdżających gości Jasło wita rondem obsadzonym winoroślą, na rogatkach miasta tzw. witacze przypominają swym kształtem butelki, niedalekie wzgórze porasta zaś miejska winnica. Przez Jasło i okolice przebiega Jasielski Szlak Winny tworzony przez kilkanaście lokalnych winnic. Enoturystom proponują one zwiedzanie, degustacje, szkolenia, a regionalne produkty lokalne stanowią idealne dopełnienie oferty. Dla licznych mieszkańców Jasła winiarstwo z pasji przerodziło się w sposób na życie. Winiarze skupieni w Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy starają się szerzyć kulturę wina i dzielić doświadczeniami podczas organizowanych wydarzeń.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle to jedna z większych w kraju imprez winiarskich. Corocznie w ostatni weekend sierpnia przyjeżdża na nią kilkudziesięciu winiarzy z kraju i zagranicy oraz tysiące gości. Na jasielskim rynku, w schludnych, drewnianych domkach winiarze oferują do degustacji kilkaset rodzajów win, w tym nagrodzone podczas odbywającego się w Jaśle prestiżowego konkursu polskich win. Goście mogą uczestniczyć w tematycznych warsztatach winiarskich, pokazach i prezentacjach prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich lub Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy. W tym roku po raz kolejny będzie to winny pojedynek „Polska kontra reszta świata” oraz nowości: „Magia szkła”, „Wino, sery i dodatki, które zmieniają wszystko” oraz „Aromaty i smaki polskiego wina”. Można też odwiedzić winnice podczas dnia otwartego. Imprezie towarzyszy jarmark produktów lokalnych i wieczorne koncerty.

W tym roku, po raz pierwszy, wyjątkowy pociąg enoturystyczny przywiezie i odwiezie turystów z Krakowa i okolic. Winny pociąg wyruszy 25 sierpnia z Krakowa bezpośrednio na Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle. Nie ma potrzeby szukać noclegów na miejscu, koniec z negocjacjami kto jest kierowcą, a kto degustującym. Wieczorem, po intensywnym i pełnym wrażeń dniu, ten sam pociąg odwiezie turystów bezpiecznie do domu. Po drodze i na miejscu w Jaśle na enoturystów czeka mnóstwo atrakcji oraz pamiątkowych gadżetów.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronach: www.dniwina.pl i www.winiarzejaslo.pl

Organizatorami Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle jest Miasto Jasło, Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy i Jasielski Dom Kultury, partnerem Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Partnerzy medialni: Czas wina, Ferment Pismo o winie, Vinisfera.pl, Przegląd Gastronomiczny, Food Service, Stowarzyszenie Pro Carpathia, Kobiety i Wino, Nasze Winnice, Portal Enoturystyczny, Winnicomania oraz Magazyn Winiarski.

Planowane wydarzenia:

• 23 sierpnia (czwartek) – rynek miasta – otwarcie plenerowej wystawy pokonkursowej „Człowiek i winnica”.

• 23 – 24 sierpnia (czwartek – piątek)– winnica Dwie Granice w Przysiekach koło Jasła, V Konkurs Polskich Win.

• 24 sierpnia (piątek) – dworzec PKP w Jaśle – wernisaż wystawy fotograficznej „Jasielski Fotoplastykon – Przechowalnia Bagażu”, fotografie artysty fotografika Tomasza Kasprzyka.

• 25 – 26 sierpnia – rynek miasta – Międzynarodowe Dni Wina

• 25 sierpnia (sobota) – dworzec PKP w Jaśle – przyjazd specjalnego pociągu enoturystycznego Kraków – Jasło – Kraków, możliwość zwiedzania kabiny maszynisty

• 25 – 26 sierpnia (sobota – niedziela) – rynek miasta

– prezentacja kilkudziesięciu wystawców z branży winiarskiej, winnice polskie, zagraniczne i importerzy,
– warsztaty degustacyjne: Polska kontra reszta świata, Magia szkła, Wino, ser i dodatki, które zmieniają wszystko, Aromaty i smaki polskiego wina,
– korowód winiarzy,
– wręczenie medali dla winnic nagrodzonych w V Konkursie Polskich Win,
– konkurs na najlepszego wystawcę,
– konkursy dla publiczności,
– wystawa „Człowiek i winnica”, w tym ogłoszenie wyników i wręczenie nagród,
– jarmark produktów tradycyjnych i regionalnych,
– koncerty

• 27 sierpnia (poniedziałek) – dzień otwartych winnic w winnicach z okolic Jasła

Poprzedni wpis

Zielonogórskie Winobranie 2018 – wina winobraniowe i rekomendowane

Następny wpis

Koleją winne klimaty