/

Zielonogórskie Winobranie 2018 – wina winobraniowe i rekomendowane

Zielonogórzanie już 8 września rozpoczną świętowanie Winobrania 2018, które potrwa aż do 16 września 2018. Przez cały tydzień miastem będzie rządził Bachus – bóg wina, a miasto stanie się jedną wielką sceną. Jak co roku na uczestników czeka wiele atrakcji, tj.: koncerty, zabawy plenerowe, zawody sportowe, targi, korowód i wiele innych ciekawych wydarzeń.

Dnia 18 czerwca odbyła się degustacja i ocena win. W panelu degustacyjnym wina wybierali zarówno fachowcy jak i miłośnicy wina. Celem spotkania była prezentacja win od regionalnych winiarzy, które będą w sprzedaży w trakcie „Winobrania 2018”. Wina zostały poddane ocenie pod kątem jakości, co będzie gwarantowało mieszkańcom oraz turystom nabycie dobrego jakościowo wina.

Wyboru win winobraniowych dokonała specjalnie powołana komisja pod przewodnictwem prezesa Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego Marcina Moszkowicza, który dla naszego Magazynu Winiarskiego powiedział: – Winobranie w Zielonej Górze to jedno z największych świąt winobraniowych w Europie, które trwa nieprzerwanie 9 dni. Jest też wyjątkowe ponieważ odbywa się przed zbiorami. To ciekawa inicjatywa handlowa jak i marketingowa, która pozwala winiarzom sprzedać wino z poprzednich roczników i dzięki temu można opróżnić zbiorniki i przygotować je na zbliżający się sezon. Co roku odbywa się wybór wina winobraniowego, które z etykietą „Wino Winobraniowe” będzie dystrybuowane w dwóch rodzajach: białe/różowe i czerwone.

Prezes Moszkowicz dodał, że – chodzi nam oto, by przy wyborze win pojawił się tzw. pierwiastek Kowalskiego, by wina te nie były oceniane konkursowo, tylko na zasadzie dostępności oraz akceptacji doznań smakowych i aromatycznych. Nie chodzi nam o perfekcyjność enologiczną, ale o smak i aromaty, które mają się podobać podczas degustacji w czasie „Winobrania 2018”. Winobranie idzie w dobrym kierunku, poprawiamy pewne elementy i co roku dokonujemy korekt w programie organizacyjnym. Jest to przede wszystkim święto osób, które uczestniczą w tym wydarzeniu. Często jest ono mylone ze świętem winiarzy. Jednak w tym czasie winiarze nie mają czasu na świętowanie, jest to okres ciężkiej pracy i wyrzeczeń.

Samo święto Winobrania to nie tylko główna impreza w centrum miasta, na jarmarku, gdzie od kilku lat udało się stworzyć strefę wokół ratusza, gdzie wystawiają się lokalni winiarze, a odwiedziające osoby przyjeżdżające do Zielonej Góry mogą spotkać prawie wszystkich zielonogórskich winiarzy w jednym miejscu. Winobranie to wiele imprez towarzyszących, w których warto uczestniczyć. W okresie Winobrania Zieloną Górę odwiedza wielu turystów, zarówno z kraju jak i zagranicy. – Na „Lubuskim szlaku wina i miodu” przeprowadzona była ankieta, z której wynika, że stosunek turystów zagranicznych do krajowych jest prawie równy. Organizujemy również weekendy otwartych winnic, uruchomiliśmy winobusy, które z centrum miasta, podczas winobrania, kursują z turystami na winnice – mówi Marcin Moszkowicz. Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie jest organizacją wspierającą te działania, ale największą pracę wykonują sami winiarze.

Wina rekomendowane, to te, które uzyskały pozytywną ocenę profesjonalnej komisji. Wina te polecane są do zakupu w trakcie Winobrania. Pozytywna ocena komisji gwarantuje jakość tych win. Osoby chcące spróbować lokalnych win z regionu Zielonej Góry zachęcane są do tego, by zacząć od win, które uzyskały tytuł wina rekomendowanego. Warto poszukać również starszych win rekomendowanych, które uzyskały ten tytuł w latach poprzednich.

Natomiast wina winobraniowe są to wina, które zostały zgłoszone do konkursu na oficjalne wino winobraniowe. Wybierane są dwa wina z najwyższą oceną komisji. Na każde Winobranie winiarze dostarczają organizatorowi Winobrania 250 butelek win winobraniowych białych i 250 butelek win winobraniowych czerwonych, które dostępne są tylko w trakcie Winobrania. Butelki posiadają specjalną etykietę i są ponumerowane.

Dnia 18 czerwca w Grape Town Hotel komisja wybrała wina, a 21 czerwca w Restauracji Palmiarnia oficjalnie zostały przedstawione „Wina Rekomendowane 2018” i „Wina Winobraniowe 2018”. Wyniki prezentujemy poniżej:

Wina winobraniowe 2018
1. Winnica Saint Vincent – Cuveé Jutrzenka 2015 (rondo, regent, pinot noir – 250 szt.)
2. Winnica Trojan – Wino Białe (red riesling 2017 – 250 szt.)

Wina rekomendowane 2018
1. Winnica Bachusowe Pole – czerwone – 2017, białe – solaris 2017
2. Winnica Cantina – Regent 2016
3. Winnica Ingrid – Pinot Blanc 2016, Pinot Blanc 2017, Muscat/Muller Thurgau 2017, Solaris 2016, Solaris 2017
4. Winnica Julia – Red Riesling 2017
5. Winnica Na Leśnej Polanie – Oporto 2015, Dornfelder 2017, Pinot Gris 2017
6. Winnica Saint Vincent – Cuveé Jutrzenka 2015, Regent 2016, Cuveé Słoneczne 2014, Riesling 2015, Słoneczne 2016
7. Winnica Trojan – Red Riesling 2017, Monarch 2017, Solaris 2017, Johaniter 2017
8. Winnica Żelazny – No. 5 2016, No. 5 2017, R 2017

Poprzedni wpis

10. Festiwal Win Niemieckich

Następny wpis

Serce lubuskiego winiarstwa bije w Zaborze